Pripraviť sa, pozor, štart!

Mám rád svojich študentov. Všetkých. Tých, ktorí si spravia tri cvičenia dopredu, aj tých, ktorí si učebnicu notoricky zabúdajú v skrinkách. Tých, ktorí tíšia za mňa triedu, aj tých, ktorí ma majú na háku. Áno, tiež sa niekedy pýtam, prečo. Vždy prídem k tomu istému dôvodu. Nemám ich rád pre to, aký výkon podajú na hodine. Každý jeden má pre mňa neoceniteľnú hodnotu bez toho, či bez chyby vytvorí tretí kondicionál, alebo kondicionály nerozlišuje od kondicionérov.

Takže dôvod číslo jedna – nekonečná hodnota; číslo dva – potenciál. Potenciál, ktorý býva skrytý a našou primárnou úlohou je odkrývať a rozvíjať ho. Domnievam sa, že ide o najväčšiu výzva učiteľskej profesie. Ruku na srdce, koľkokrát o tom ako učitelia nemáme ani poňatia a zavše sa nám stane, že sa nám v obmedzení vlastného nazerania na svet stratia reálne horizonty a začnú nás zaujímať viac výkonové štandardy ako konečné dobro študenta.

A teraz k veci. Prečo školské GCM blogy/vlogy? Dôvodov je niekoľko. Začnem tým, čo som napísal prv. Verím, že ak otvoríme študentom priestor na vyjadrenie názoru a podporíme ich kreativitu, začne sa nám spoločne odhaľovať génius mladého človeka. Po druhé, GCM bola vždy školou, ktorá podnecovala diskusiu, odvahu a schopnosť kultivovane vyjadriť svoj názor. Čiže robíme to, čo vždy, iba novým spôsobom. Po tretie, chceme všetkých na škole viac vtiahnuť do spoločného diania, a budovať tak spolupatričnosť, povedomie, alebo, ak chcete, školské spoločenstvo. A osobne najviac dúfam v to, že rozbehnuté blogy/vlogy vypestujú v našich žiakoch potrebu hovoriť do diania vo svojom okolí. O tom, že máme sformované generácie mladých absolventov nepochybujem. Chcel  by som tiež, aby sa mladí nebáli hovoriť, obhajovať svoju nádej a hodnoty, teda nebáli sa byť tou lampou postavenou na svietniku, o ktorej hovoril Kristus.

Milí študenti, profesori, pani upratovačky, kuchárky, všetci, čo pôsobíte na našom gymnáziu. Berte tento poetický prológ ako pozvanie stať sa blogerom/vlogerom GCM. Ak vás táto vízia oslovila, oslovte vy mňa (dakujemzavinacgmailcom) a dáme sa do práce.