Vďačnosť v šálke

Káva nie je len tma v šálke, vôňa šíriaca sa chodbou keď mám ranný dozor, tekutina hrajúca rôznymi kvetnato-ovocno-orieškovo-čokoládovými tónmi a charakteristickými tvarmi (áno, káva môže mať okrúhle či plné telo) či komodita provokujúca otázky typu “zas nemáš kam dávať peniaze?”. Z kávy sa dá vyťažiť oveľa viac.

pexels-photo-97050Pre mňa je to unikátna možnosť zažiť neopakovateľné momenty vymykajúce sa odtieňom všednosti a nádychu neustálej potreby mať veci pod kontrolou. Ku káve si sadnem a rozmýšľam. Harmónia upokojujúcich melódií, voslep sa vkrádajúca na moje chuťové poháriky a čuchové bunky, vo mne evokuje ešte viac.

Pri káve si uvedomujem aký je Boh veľký a hlavne, že je stále živý a prítomný aj v tom okamihu mojej existencie keď ho ja svojou aroganciou úplne vytesňujem. Priznávam, že niekedy pijem kávu aj pri osobnej modlitbe. A to preto, že Ježiša považujem za priateľa a teda ho takto pozývam na “pokec pri kávičke”.

pexels-photo-25749Pri káve sa rozplývam nad veľkoleposťou mašinérie medziľudských vzťahov, v ktorých prvé a druhé husle hrajú manželstvo a rodičovstvo.

Pri káve skladám klobúk pred už tak veľmi sprofanizovaným pojmom priateľstvo, ktorý je mnohokrát degradovaný už len na vysvietenú profilovú fotku v mojom zozname, a zároveň ďakujem, že mám priateľa, ktorý pozná moje vnútro (Prís 17,17).

Káva ma podnecuje spomaliť a pripustiť, že nie ja som pánom situácie, ale že prím musím odovzdať Niekomu inému.

No a verte či nie, káva ma núti aj ďakovať za školu a za možnosť do svojej práce nechodiť ako na miesto, ktoré musím pretrpieť, ale na miesto, kde sa môžem naplno uplatňovať a kde sa cítim “vo svojej koži”.

Tak teda ja len veľmi jednoducho: Ďakujem káve. Nie pre ňu samotnú. Ale pre všetky horizonty, ktoré mi jej popíjanie otvára.


coffee-cup-mug-cafe

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s