5 vecí za ktoré, som vďačný ja

Na rozum mi prichádza množstvo nápadov. Určite som vďačný za…a tiež za…. Ale pekne po poriadku. 


Dar rodiny. Áno je to dar, pretože nie každý má to šťastie vyrastať v zdravej rodine. Základný predpoklad pre rozvoj osobnosti je práve rodina. Stavaj dom na pevných základoch a dom sa ti nezrúti. Sú to práve rodičia, ktorí ma naučili chodiť. Áno, chodiť doslova, no tiež ma učia kráčať  životom. Oni mi dávajú základ. Naučili ma rozprávať , posmeľovali ma, ak som mal strach a  vždy boli pripravení zodpovedať na moje zvedavé otázky o svete. Vďaka nim viem, čo je dobré a čo je zlé. V rodine som schopný rozvíjať svoje talenty a napredovať.

Som kresťan. Vyrastám v rodine, kde sa snažíme mať na prvom mieste Boha. Realita je krutá, no snažiť sa treba stále. A som za to veľmi vďačný. Viera je pre mňa niečím, z čoho čerpám silu a hlavne vedomie, že na tento svet som prišiel ako Bohom milované dieťa, že mám nejaké poslanie. Beriem to ako fakt. Každý máme na tomto svete poslanie. Padáme a vstávame. Nikto nie je dokonalý a vždy je tu priestor na zlepšovanie sa. Mám pocit, že v dnešnom svete sa hanbíme sa svoje presvedčenie. Ak sa niekto hrdo hlási ku kresťanstvu, často krát je podceňovaný alebo je jednoducho čudný. Alebo nudný? Vôbec nie. Byť kresťanom  nie je nuda. Je to dobrodružstvo. Je to niečo živé, plné energie a radosti. A preto som vďačný za to, že som bol vychovaný vo viere.

Priateľstvo. Otec mi často krát zdôrazňoval – buď opatrný, koho si vyberáš za priateľa. Bratranca či sesternicu si nevyberieš, ani to akých máš súrodencov, ale o tom, kto sa stane tvojím priateľom rozhoduješ ty. Je to pravda. Kamarátov môžem mať kopu, no skutočných priateľov býva často málo.   A preto som vďačný, že nejakých mám. Svoju identitu môžem nájsť práve medzi priateľmi. Ak mám krízu, keď prechádzam ťažkým obdobím, nachádzam medzi nimi pochopenie a povzbudenie. Učím sa budovať dôveru. Znie to možno ako samozrejmosť, ale mám pocit, že dnes na dôvere už veľmi nezáleží. Nedá sa len tak na hocikoho spoľahnúť. A práve preto má byť skutočný priateľ ten, v ktorom mám ja dôveru a dokážem sa naňho spoľahnúť. A za toto treba byť vďačný.

Keď ráno vstanem, viem že na stole ma čakajú raňajky, viem, že cestou do školy mi nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. A som za to vďačný. Čo tým chcem povedať? Zabúdame na to, že nie všade je to také jednoduché. Dokážeme byť vďační len za veľké hodnotné veci? Stratili snáď maličkosti svoju hodnotu? A sú to vôbec maličkosti? Slovenského bezdomovca práve teraz trápi, či prežije noc v mraze, pretože nemá kde spať a nemá čo jesť. A to som stále tu na Slovensku. Pozrite sa ďalej za hranice, kde ľudia bojujú o život a skúste sa ich spýtať, či sú raňajky obed a večera naozaj maličkosťou. Alebo prečo sa musia celé dni schovávať doma.  Áno, možno to celé opisujem až príliš extrémne, ale snažím sa poukázať na to, aby sme si viac vážili to, na čo sme už zvyknutí a aby sme prejavovali viac vďačnosti aj za zjavné samozrejmosti.

Mal som len 12 rokov, keď som sa zúčastnil púte do Santiaga de Compostela v Španielsku. Príliš malý? Možno áno, no aj tak mi to veľmi veľa dalo. Vraví sa, že cestovanie je jediná vec, do ktorej investuješ, a predsa ťa obohatí. Niečo na tom rozhodne je.  Ak sa zíde dobrá partia s dobrým plánom a vybavením, máte veľký predpoklad na to, že zažijete niečo veľké. Chuť objavovať má človek asi od vtedy, ako chodí po tejto Zemi. V každom z nás to je. Som vďačný za miesta, ktoré som navštívil a vďaka tomu spoznal krásu tohto sveta.

Na záver som vďačný za to, že práve toto čítate. Skutočne. Snažil som sa vám priblížiť môj pohľad na to aké veci si ja vážim vo svojom živote. A teraz je rad na vás. Skúste sa na chvíľku zamyslieť vy…

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s