GCM ako bublina? Vážne?

Katarína. Tak znie moje meno a okrem toho, že som mala minulý týždeň meniny (ďakujem za blahoželania) aj ja chcem prispieť do súdka, gcm blogov/vlogov. Snáď sa nenahneváte (ak áno, tak to ani nečítajte)! Možno budem na začiatok trošku drsná… No a čo?! Mám na to vek (niežeby som bola taká stará) trošku zdrsniť svoju reč!

Nemáte aj vy niekedy pocit, že GCM je taká pomyselná bublina? Mini konzerva, v ktorej žijeme „odrezaní“ od sveta. Netušiaci, aké príšery na nás vonku čakajú. Obávajúci sa o budúcnosť (aj keď možno nie všetci). A potom po štyroch rokoch bublina násilne spľasne a my konečne vidíme realitu. Bum! Facka! Bolí?

Tak ja som dostala túto facku predčasne! Na pár dní som sa stala vysokoškoláčkou. Niežeby som opustila GCM včasne, ale možností, ako sa na pár dní vytratiť je mnoho. Okrem doplnenia svojej prítomnosti na vysokoškolských prednáškach som sa zúčastnila (dobrovoľne- nasilu) študentského života, ktorý je veľmi pestrý. Ak si myslíš, že to nie je až také zlé, (mal by si sa zamyslieť) je to ešte horšie. Alkohol, hlúpe reči, skazené slová, alkohol, alkohol,… Narážky na tvoju vieru. Situácie, ktoré ťa majú donútiť zmeniť farbu. Slová, ktoré ťa majú zraniť. Ako sa zachováš? Zlomí ťa to? Vydržíš?

Byť silný a svedčiť pravdu o viere je náročná úloha, ale priam nemožná, ak si na to sám. Svet ti dá pocit, že ak sa nezaradíš, ak neprestaneš plávať proti prúdu, ak sa nezačleníš do davu tak budeš trápny, anti-cool. Špekulanti sa nájdu všade. Rypnúť do teba a do tvojich morálnych zásad nebude pre nikoho problém. Spoločnosť ti naznačí, že ak neprepadneš alkoholu a nezriadenému životu, tak ti nedá možnosť presadiť sa. Skrátka zostaneš niekde vzadu, za opicami, zastrčený v najzapadlejšom kúte. So štítkom na čele: „Ten trápny naivný kresťan“.

Podľa mňa kresťan môže byť aj v dnešnej dobe IN. Chce to však VEĽA odvahy, trpezlivosti, lásky. Nielen v Sýrii majú kresťania povinnosť hlásať svoju vieru. Každý má byť hrdinom tam, kde je odvaha potrebná. Na sídlisku, v škole, u starej mamy, v obchode, doma, u kamarátky, (kamaráta)…

Takže neviem, ako to so mnou dopadne, keď pôjdem už naozaj na tú výšku. Rozmýšľam, či nezvoliť zajačí spôsob a nepreskakovať z bubliny na bublinu… lenže to je trochu zbabelé.

2 Comments Add yours

 1. Katka & Patrícia píše:

  Myslím, že by bolo mega, keby v nás po tom, ako opustíme GCM bubble, celý (študentský) svet naozaj rozpozná kresťanov/ patriacich Kristovi… práve pre tú odvahu, trpezlivosť a lásku, ktoré si spomínala a ktorými budeme vynikať.

  Liked by 1 person

 2. Aj ja som kedysi s obavami pozerala na “ten veľký svet mimo GCM” a bála sa, či ma tie príšery vonku nezožerú zaživa. Je mi ľúto Katka, že ste narazili na partiu hlúpych (dovolím si to tak napísať, lebo som presvedčená že reči a správanie tvoria charakter človeka) alkoholom omámených ľudí. Ale verte mi, že aj oni žijú vo svojej bubline o nič lepšej ako je tá vaša. A prepáčte že to napíšem trochu drsne, naozaj do takýchto partií nepotrebujete zapadať. Verím, že keď sa pustíte do skutočného štúdia, nájdete okolo seba ľudí “Vašej krvnej skupiny” ktorí vás budú akceptovať takú aká ste a dokonca vás budú robiť ešte lepšou.
  GCM nie je žiadna bublina, je to skleník v ktorom vás učia diskutovať, argumentovať, pomáhajú vám rásť vo viere a ubezpečujú Vás o Vašej normálnosti, bez toho, aby ste museli bojovať s ľudskou hlúposťou a primitivizmom.
  Niekto do Vás rýpe len preto, že ste kresťan? Ježiš raz povedal čosi o perlách a sviniach. Dokonca ten Ježiš, ktorý hovoril o tom, že ak nás niekto bije, máme nastaviť aj druhé líce, tento istý Ježiš sa pýta vojaka ktorý ho udrel – Ak som nepovedal nič zlé, prečo ma biješ?
  Sme kresťania, a nebojíme sa vydávať o tom svedectvo, ale to neznamená, že si do nás môže ktokoľvek len tak kopnúť.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s