Dary skryté v piesni

Zobuď ma ranným slnkom,

oblej ma lúčami.

Nech moja tvár mi žiari

od Tvojej návštevy.

Nech oblak Božej slávy

môj svet mi naplní.

Prebuď, čo vo mne drieme,

obnov, čo vo mne spí.

Dovolil som si na úvod uviesť slová piesne, ktorú sme spievali počas poslednej spoločnej svätej omše na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Prečo? Lebo tieto slová sú veľmi silné a často sa nimi modlím. A vidím v nich aj odpovede na otázku aké darčeky by malo GCM dostať pod stromček. Som Bohu vďačný za to, že môžem učiť na takejto skvelej škole a preto si pre ňu želám len to najlepšie.

1. Zobuď ma ranným slnkom, oblej ma lúčami.

Poznáš tie rána keď je vonku sychravo, pred tebou je 7 vyučovacích hodín, na niektorých z nich ešte aj písomka. Ráno sa “prečľapkáš” do školy, vyzlečieš mokrú vetrovku a vojdeš do triedy. Nízky tlak vzduchu a zatiahnutá obloha teda nie sú veľmi veľkým povzbudením do celodennej aktivity. Spolužiak vedľa teba zíva a ty si s nechuťou vyťahuješ veci z tašky a povzdychneš si: “Bóóóže, ešte 7 hodín.” Ale kto povedal, že nemôžeš mať v srdci slnko, hoci aj na oblohe ho nevidieť? Toto je presne tá chvíľa kedy by som zo školského rádia chcel počuť veselú, povzbudzujúcu pieseň. Dynamický rytmus navádzajúci ťa na myšlienky typu: “Pecka, dážď ani rozvrh ma nezlomí. Dnes je skvelý deň:).” Necháp ma zle, mám veľmi rád aj meditatívnu hudbu, jemné melódie a nejakú oddychovku. Len si myslím, že melancholické klavírne tóny zrovna nie sú niečím, čo má nakopnúť deň (nielen) mladého človeka, obzvlášť v situácii akú som popísal vyššie.

Darček č.1: Veselé piesne.

spring-276014_1920

2. Nech moja tvár mi žiari od Tvojej návštevy.

Nikto z nás nepovažuje smrť za niečo úžasné, na čo sa už nesmierne tešíme. Prečo teda vidím na chodbách školy toľko chodiacich mŕtvol? Naozaj je všetko až tak strašne “naprd”, že to tu musíme len pretrpieť? Nemáme dostatok dôvodov na radosť? Mňa osobne veľmi povzbudí keď ráno počas dozoru, či len počas prechádzania chodbami školy, stretnem usmiateho študenta. Môj deň je hneď iný. A keď ešte začneš deň s Bohom a on ťa naozaj ráno navštívi, tvoja tvár proste musí žiariť. Poznáš príbeh Mojžiša ako mu žiarila tvár? Nie? Tak si prečítaj tu.

Darček č.2: Úsmev.

children-1879907_1920

3. Nech oblak Božej slávy môj svet mi naplní.

V Biblii sa viackrát píše o tom, že Pánova sláva prebývala alebo zostúpila v oblaku (napr. tutu alebo tu). Nie je to oblak, ktorý zatemňuje, ale oblak, ktorý napĺňa. Byť v tomto oblaku neznamená tápať v tme, ale naopak, mať svetlo na ceste. Možno trošku ťažšie na pochopenie a prijatie, ale ak na teba zostúpi oblak Božej slávy, znamená to, že si Pánom úplne naplnený, že všetky svoje rozhodnutia podriaďuješ Jeho vôli a že prežívaš takú obrovskú radosť z Jeho prítomnosti, že deň, kedy si mu nevenoval ani chvíľku, považuješ za najhoršie prežitý. Je to niečo, čo nepochopíme, kým to nezažijeme.

Darček č.3: Otvorené srdcia pre Pána.

woman-570883_1920

4. Prebuď, čo vo mne drieme, obnov, čo vo mne spí.

Vždy mi zdvihne adrenalín, keď nejaký študent povie: “Nemám na to. Ja som z toho sprostý. Toto sa nedá.” Priatelia, v každom z vás je obrovský potenciál. Každý z vás dokáže úžasné veci. Nie každý rovnaké, lebo to by bol tento svet veľmi nudný. Ale niektorí moji žiaci môžu dosvedčiť, že som im po zbabranej písomke povedal: “Nikto z vás nie je stratený prípad. Nie, pravdepodobne nebudete mať všetci 100% na maturite, ale máte na to, aby ste to zvládli.” Slová, ktoré vyslovujeme, majú veľkú moc. To, čo o sebe poviem, ma neskutočne ovplyvňuje. Nehovorme o sebe zle, nepodceňujme sa. Sú to všetko diablove klamstvá. My ich nemôžeme prijať za svoje. Radšej povstaňme, chopme sa zbrane a bojujme. Každý na tom svojom fronte. Mnoho mladých ľudí má v sebe niečo, čo ešte neobjavili. Hľadajme naše silné stránky a poprosme Pána o pomoc, aby sme z nich mohli vyťažiť maximum.

Darček č.4: Prebudenie. 

the-eleventh-hour-758723_1920

Páčia sa ti moje tipy na darčeky? Ak áno, pridaj sa do zoznamu darcov a daruj našej škole to, čo vieš alebo môžeš. Ak nie, nevadí. Určite nájdeš iné veci, ktoré naše GéCéeMko potrebuje. Neváhaj byť tieto Vianoce štedrý.

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s