Čo viem o GCM?

Pamätám si na ten deň celkom presne. Kráčal som s otcom po Farskej ulici smerom ku kostolu. Mal som 11 rokov. Trošku som sa bál, pretože som netušil, čo všetko ma čaká. Začal sa môj prvý deň na škole GCM… 

A teraz už ako septimán po siedmych rokoch chcem písať o tom, čo všetko ma na tejto škole obohatilo a naopak, čo ma sklamalo.

Čo vás na škole zaujíma najviac? Vzdelanie? Alebo vybavenie? Alebo kolektív? Prednedávnom sme mali DOD kde prišlo naozaj veľa ľudí. Chodili po škole, po triedach a prizerali sa bežnému školskému dňu. A čo ich zaujímalo?  Všimol som si, že sa pýtali na uplatnenie do budúcnosti. Má naše dieťa šancu sa dobre uplatniť ako absolvent tejto školy?

Sme katolícke gymnázium. Ráno začíname modlitbou a presne tak isto ukončíme náš deň. Zverujeme sa Bohu. Keď napríklad píšeme ťažkú písomku vyberiem sa s mojim spolužiakom Ferom do kaplnky, kde prosíme o záchranu 🙂 . Myslím, že maturanti o tom vedia svoje… Čo tým chcem ale povedať? Čo sa nám škola snaží dať duchovnými aktivitami?

Páter Peter to povedal pekne keď parafrázoval emeritného pápeža Benedikta XVI. Dobrá škola má poskytovať študentom kompletnú formáciu ľudskej osobnosti. Dobrá katolícka škola ale poskytuje ešte čosi navyše – svätosť. Toto hodnotím ako veľké plus našej školy.Zároveň sa však trochu bojím. Bojím sa, že veľa študentov má zdeformovanú predstavu o svätosti, ktorá je – zvlášť pre mladých – odpudivá. Niekedy sa mi ale zdá, že nám uniká podstata. Ako by sme sa trošku vzdialili od reality. Klásť príliš veľký dôraz na modlitbu môže študentov priviesť skôr k znechuteniu. Myslím si, že modlitba, duchovný život a všetko čo s tým súvisí, sa nedá nanútiť – dá sa iba viesť. Inak bude efekt na študentoch skôr opačný.

Vzdelanie. Dlhodobo sa držíme na popredných miestach, čo sa týka úrovne vzdelávania. A teda študenti by sa nemali báť o svoju budúcnosť. Je to naozaj tak? Môj názor je, že pokiaľ nájdete to, čo vás baví, máte šancu sa v tom zdokonaliť natoľko, aby ste na vysokú školu prišli pripravení a zvládli ju. Na škole je množstvo dobrých učiteľov, ktorí odovzdávajú študentom len to najlepšie. Pred pár rokmi napríklad porazila trieda pána profesora Kopčeka matematickú triedu z Pároviec práve v matematike. Ak sa pozriete na našich študentov, ktorí už študujú na výške vidíte že prechádzajú bez problémov. Mišo Porubský povyhrával v programovaní snáď všetko, čo sa dalo a už teraz pracuje pre zahraničné firmy. Teda máme sa čím pýšiť.

Čo ale vidím ako problém je, že keď už sa raz rozhodnem naplno venovať nejakému predmetu, ostatné cítim ako brzdu. Áno, viem, “…patrí to k všeobecnému vzdelaniu … v živote nebudem robiť iba veci, ktoré ma bavia…” chápem. Len by som aj ja chcel trochu pochopenia. A väčšinou ho aj dostávam, len ma mrzí, keď niekto zhadzuje veci, ktoré ma bavia, lebo jeho predmet mi tak dobre nejde.

Vyzdvihnúť myslenie a kreatívnosť. Nabiflím sa a dostanem jednotku… Rozhodne sú predmety, ktoré sa treba naučiť práve takto. Biológia sa rozhodne počítaním naučiť nedá. Ale prečo by sa napríklad pri fyzike mal uplatňovať spôsob bifľovania sa? Nie je  fyzika viac o myslení? Škola by mala študentov viesť viac k tomu aby nad vecami rozmýšľali, aby boli kreatívni. Som vďačný profesorom, ktorí nás k tomu vedú.

Najväčší kritici sú zväčša tí, ktorí sa najmenej učia a majú zlé známky :). Poukázať na problém je jedna vec, no treba sa najmä reálne učiť. Už som spomenul chvíľky v kaplnke pred písomkami. Tu rozhodne platí, čo povedal klasik: “Je dobré prosiť Ducha Svätého o osvietenie. Je ale dôležité, aby mal čo osvietiť…”

Ak som mal na začiatku obavy z toho, čo za školu to bude a či sa niekde uplatním, musím povedať že som sa naučil pozerať do budúcnosti s dôverou pretože mi škola dáva dobré predpoklady do života.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s