512

Priatelia a známi vedia, že posledné týždne v mojom živote boli hektické. S mojou drahou manželkou sme sa rozhodli, že je čas zainvestovať do budúcnosti, vylepšiť si vyhliadky na rodinný život, rozšíriť možnosti … skrátka, kúpili sme dom. A predali byt. Teda v opačnom poradí. A poviem vám, bol to stres. Kto nezažil, neuverí.


V skratke popíšem. Hľadáte si dom, t.j. cca 200 hodín strávených na internete porovnávaním a pred kúpou takých dobrých 20 fyzických obhliadok nehnuteľností. (Realitné kancelárie vedia fotografovať pomerne surreálne). Prirodzene pri všetkých obhliadkach si musíte buď zabezpečiť stráženie detí, alebo na návšteve konštantne vysvetľovať domácim, že to, že im cudzie deti skáču v spálni na posteli v topánkach je celkom normálne. Medzičasom si cudzí ľudia prichádzajú obhliadať váš byt. Každej návšteve predchádza upratovanie bytu a odpratanie detí, o ktorých som sa zmieňoval vyššie. Sú to milé chvíle. Usmievate sa až vám tŕpnu sánky, maximalizujete výhodnosť všetkého v okolí bytového domu do takých extrémov, až parkovanie v dlhej slepej uličke vyznieva ako najprirodzenejší spôsob, akým zadarmo (prípadne na náklady poisťovne) vylepšiť svoje šoférske zručnosti. Spravidla je to tiež až 20ta návšteva, ktorá navzdory všetkým okolnostiam uverí, že práve tento výrez panelového domu je tou zasľúbenou krajinou, pre ktorú by Mojžiš rozdelil more.

Za predpokladu, že predáte byt a zároveň máte v tom istom čase rezervovaný schopný dom (verte mi, že zosynchronizovať tieto procesy je bez Božej pomoci prakticky nemožné), idete presvedčiť banku, že ste občanom, ktorému sa oplatí požičať. A banky … to sú vám prefíkané inštitúcie. Dajú iba tomu, ktorý má (že to je trochu biblické, čekni Mt 13,12). Ale OK, dali ste aj banku. Nasleduje zosúladenie vysťahovania a nasťahovania, kataster, podpisy zmlúv cez realitky, prerábka domu (a teda komunikácia asi s 15 majstrami), odhlasovanie a prihlasovanie zo správy nehnuteľností, zmena dokladov, behačky po úradoch… (aby bolo jasné, sami sme v tomto procese iba asi v troch štvrtinách cesty).

Milý čitateľ, vydrž, blížime sa k pointe. Predstav si deň, v ktorom pred prácou, počas práce a po práci komunikuješ s množstvom ľudí, významných, takých, ktorí majú zachmúrenú tvár a vyjadrujú sa formálne. Sú pasívne agresívni, ale stále príliš dôležití na to, aby si im čokoľvek z toho, čo si o nich myslíš, naznačil. V konečnom dôsledku chceš predsa rodinu nasťahovať do tepla a sucha (pamätaj, že je mrazivý január!). Ver mi, že aj v Tvojom živote prídu také dni a budeš unavený, veľmi unavený. A v tom, vo víre všetkých tých starostí, kolkov, potvrdení, možných sankcií, dlho po tom, ako sa zotmie a Ty túžiš ísť domov a na chvíľu zabudnúť, Ti Tvoj syn zahlási, že potrebuje zošiť č. 512. Áno, chvíľu sa Ti darí zahovárať túto triviálnu komplikáciu, ale potom Ti syn vytiahne žiacku knižku s poznámkou a vypúli tie chutné havkovské oči, ktoré roztopia aj hlbokozmrazené kurence z Lidlu a Ty proste nemôžeš. V saku, kravate a naleštených topánkach sa na sklonku dňa švornožky potuluješ po Tescu a vyzeráš zošit č. 512.

Viete čo? Práve v tom okamihu ku mne prehovoril Duch Svätý. Viete, to je ten tretí jediný Boh. Vo chvíli, keď som pod zaprášeným regálom na bratislavskej výpadovke zazrel posledný kus zošitu 512 mi Duch povedal: „Stefan, this is what it takes to be a father.“ (Áno, správne si postrehol, že Duch Svätý vie aj po anglicky – ďalší dôvod učiť sa.)

Mal pravdu, ako vždy. Fakt mi to doplo. Takýto je náš Otec. Je ochotný znížiť sa na našu úroveň a riešiť naše malé, malicherné blbostičky. Nie blahosklonne. S láskou a pre lásku. Iba preto, že nás miluje a záleží mu na nás, na našom srdci. Túži po vzťahu. Všetky tie veci z Biblie o vlasoch na hlave, škorpiónoch a hadoch, o tom, že máme prosiť s dôverou (ak ich nepoznáš, začni čítať Písmo) … všetko to je pravda. Ten pocit trápnosti z toho, že sa plazím po podlahe Tesca a tá obeta, že to robím z posledných síl boli nič oproti tomu, ako milujem svojho syna. A to je aj pre mňa osobne skutočný príbeh evanjelia.

 

One Comment Add yours

  1. richardgurbicz píše:

    Ďakujem, že svojou otcovskou láskou a obetou poukazuješ na dokonalú lásku, ktorú svojim deťom, čiže nám, preukazuje Nebeský Otec. Toto pre mňa znamená byť Jeho zrkadlom 🙂

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s