Keby som bol filmovým hrdinom, zahral by som toto…

Čo predurčuje film na to, aby sa stal obľúbeným? Podľa mňa je to  určitou konkrétnou myšlienkou, alebo hodnotou, ktoré sú nám blízke. Hlavná postava symbolizuje ideál toho, čo sa nám páči.  Alebo ako to vlastne je?

Je veľa filmov, ktoré stoja za spomenutie, no tento blog chcem venovať výsostne jednému. Je to film, ktorý ma zaujal natoľko, že som si ho schopný pozrieť aj stý krát a stále ma bude baviť. To pozná asi každý.

Názov tohto filmu je daný podľa hlavnej postavy, ktorou je muž z arény – Gladiátor. A prečo práve tento film? Pretože ponúka obraz odhodlania a sily, ktorú musíme aj my často v živote hľadať.

Ten pocit sklamania….

Stretávame sa s tým často. Napriek našej snahe, napriek tomu, že sa snažíme plniť si veci tak dobre, ako vieme, príde moment, keď to niekto znehodnotí. Ľudia nás pošliapu a nechajú tak. Pociťujeme veľké sklamanie.

Bez východiska…

“Toto fakt nezvládnem” – sám som túto vetu už viac krát vyslovil. Sú situácie, keď nevidíme východisko – ako keby nás niekto podkopol a my sa už nevládzeme postaviť. Jednoducho sa to nedá a hotovo.

Bojovať nemá cenu…

Ak cítime voči sebe krivdu, radšej to potlačíme v sebe, ako keby sme to mali vysloviť. Chceme niečo zmeniť, no radšej plávame s prúdom. Strácame zmysel pre to, aby sme bojovali za to, čo chceme.

No potom prichádza on.

Maximus ( Gladiátor) na začiatku bojuje za Rím. Je vrchným veliteľom a generálom svojej armády. Je veľmi úspešný vďaka premyslenej taktike, a tak sa Cisár teší z víťazstiev. Zvrat nastáva po tom, ako Cisárov syn Claudius zabije svojho otca a prikáže zabiť aj rodinu generála. Maximus musí čeliť vlastnej poprave, no podarí sa mu ujsť domov, kde zistí, že prišiel o rodinu. Prišiel o všetko. Film ďalej pokračuje, ako sa teraz už bývalý generál dostane do arény, kde bojuje o svoj život. Gladiátorské hry slúžia na pobavenie ľudí a biznis pre obchodníkov s otrokmi z arény. Maximus zabíja jedného súpera za druhým, až sa dostane do veľkého kolosea na gladiátorské hry pre cisára. Nikto netuší, že pod maskou sa skrýva generál rímskej armády.

Nastáva slávna scéna ako Cisár Claudius schádza dole, aby odhalil tvár toho tajomného bojovníka, ktorý stále víťazí. Pristúpi k nemu a pýta sa na jeho meno. ,, Moje meno je gladiátor,” odpovedá muž v maske. Potom sa otočí chrbtom k cisárovi. To cisára vyprovokuje a prikáže mu, aby masku zložil  a povedal svoje meno. Generál pomaly skladá masku a otáča sa. ,,Som Maximus Decimus Meridius, generál severnej armády, veliteľ légie Felix, služobník pravého cisára Marca Aurélia…” Cisár je v šoku. Publikum si praje, aby ho cisár ušetril, a tak odchádza preč. V čom je sila tejto scény?

Muž, ktorý prišiel o všetko a bojuje o svoj život nestratil svoju identitu. Je si vedomý kým je, pozná svoje meno. Vie, komu slúži a hlavne vie, prečo musí bojovať. Chce pomstiť svoju rodinu a zachrániť Rím pred šialeným cisárom. Myslím si, že toto je symbol pravého sebavedomého, silného muža.

Žijeme vo svete trendov. V spoločnosti je nastavený trend, podľa ktorého sa riadime. Ženy ale aj muži. Mám pocit, že muž stráca svoje postavenie. Nepozná svoju identitu. Nevie, kým je. Je však dôležité, aby sme poznali “svoje meno”. Aby sme boli správnymi vodcami práve tam, kde nás potrebujú, a preto je takýto trend vo svete potrebný.

Vo filme je scéna, keď starý učiteľ, bývalý gladiátor, radí Maximovi, aby pri zápase vždy vedel, prečo sa bije. Prečo je to dôležité? Pretože jedine vtedy má boj zmysel. Dnes poznáme boje v rôznych formách. Bojujeme za svoje rodiny, hodnoty ale aj za kresťanstvo. Jednoducho vždy budeme zvádzať boj proti rôznym formám zla. A na to Boh stvoril muža a dal mu silu zvíťaziť. Preto, ak takýto boj budeme bojovať, je potrebné si opakovať, prečo sa bijem, a tak môžem vyhrať.

Neviem, či existuje presný návod na to, ako sa stať mužom. No viem, že tento film bude patriť k tým, ktoré ma inšpirovali aby som tento “návod” hľadal.

 

3 Comments Add yours

 1. richardgurbicz píše:

  Gratulujem ti! Ides na to dobre. Uz to, ze sa pytas tieto otazky znamena, ze mas viziu a hladas cestu k jej naplneniu.
  Identita muza ako bojovnika sa v dnesnej dobe velmi vytraca. Mnohi muzi uz netuzia bojovat, nedokazu sa postavit do frontovej linie (tak ako Maximus), chopit sa zbrane a vykrocit. Spohodlneli vo svojej bezpecnej a komfortnej zone a stavaju sa tak akymisi, hm, polozenami. Je pre mna preto velkym povzbudenim citat od mladeho muza takyto blog 🙂

  Liked by 1 person

  1. farkyman píše:

   Ďakujem 🙂

   Like

 2. richardgurbicz píše:

  Dovlím si ešte miernu komerciu k tomuto blogu. Tento článok má veľmi podobnú myšlienku:
  http://muzom.sk/mate-chut-sa-pobit/

  Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s