Som dobrý alebo zlý?

Minulý týždeň som sa dostal vo svojej hlave k úvahám o tom, či som dobrý alebo zlý. Výsledky, ku ktorým som prišiel, nie som ochotný zavesiť na net, ale cesta, ktorú som pri tom absolvoval, bola prinajmenšom zaujímavá.

Povzbudzujem aj teba k premýšľaniu. Keď sedíš v buse cestou domov alebo čakáš v rade na obed a nie si zrovna v dialógu s niekým z okolia, nemárni čas, rozmýšľaj. Sebareflexia je dôležitá, aj my učitelia si pýtame spätnú väzbu od žiakov a z času na čas sa o sebe dozviem vec, ktorú som predtým nevnímal.

Naspäť k otázke: Som dobrý alebo zlý? Pýtam sa to anonymne v mojej triede (cez Google formulár) a dostal som skvelú odpoveď, ktorá je dôvodom napísania tohto blogu:

“Je to ťažká otázka a asi na ňu ani nemám jednoznačnú odpoveď. Definícia dobrého a zlého človeka je u každého rôzna, tak je to ešte o to ťažšie na ňu odpovedať. Na jednej strane si myslím, že som dobrý človek, vždy pomôžem, poradím, keď niekto niečo potrebuje. Často si kamarátov vypočujem, pokúsim sa ich aspoň nejakým jednoduchým spôsobom povzbudiť alebo im zlepšiť náladu. Rodičov poslúcham na slovo, všetky povinnosti si splním hneď, až potom nasleduje zábava, málokedy odkladám veci na neskôr. Ale na druhej strane viem, že som už viackrát ľuďom svojimi slovami ublížila a niekedy rozprávam skôr ako rozmýšľam, čo sa nie vždy vypláca a aj keď to nemyslím zle, väčšinou iba zo srandy, vyjadrím sa nevhodne a druhého to môže zamrzieť. Čo potom mrzí aj mňa, ale slová je ťažké, takmer až nemožné vziať späť. Tak isto neberiem veci okolo Boha a kostola až tak vážne, ako by som mala. Verím, aj všetko, ale moc to neprežívam a často sa mi do kostola vôbec nechce ísť. Veľkú časť zaberú aj myšlienky, v ktorých pomyslím na tie zlé veci častejšie ako by som chcela. Myslím si, že dobrým človek nie je len tak bez námahy, dobrým človekom sa treba stať. Je to dlhodobý proces, a aj keď si nemyslím, že niekto na zemi by mohol byť každú sekundu svojho života len dobrým, myslím si, že mám možnosť a predpoklady sa priblížiť k cieľu. Dosť mi v tom už teraz pomáhajú hodiny etiky s Murárikom, na veľa vecí som mala iný názor alebo som sa nad nimi nezamýšľala a po vypočutí si tej druhej, lepšej stránky, som ho v niektorých prípadoch a aspoň čiastočne zmenila.” (Anonym)

Raz som niekde čítal, že svet nemôže byť dobrý, ale môže byť lepší. Chcem začať od seba, to je stará pravda, ktorá funguje. Držte mi palce a pridajte sa 🙂

One Comment Add yours

  1. stefanmurarik píše:

    Fakt mal Ježiš pravdu, že dobrý je iba Boh. My sa môžeme iba neustále “zdobrovať” vo vzťahu s Ním.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s