Vzor na GCM? Hmm asi áno…

Som žiakom (áno študent je až na výške…). Na našu školu sa pozerám očami, ktoré vidia dva typy ľudí – študentov a profesorov. 

Keď sa zamyslím, koľko času s kým strávim, logicky by mohlo vyplývať, že mojím vzorom bude práve niekto, s kým som najčastejšie. Alebo mohol by to byť niekto, s kým takmer vôbec nie som?

Možno budem radšej rozprávať o kvalitách, ktoré rád na profesoroch vyzdvihnem. Necítim sa byť natoľko kompetentný, aby som niekoho súdil – aký je človek podľa toho, ako učí. Predsa každý má svoje chyby.

Viete o tom že človek si prvý dojem urobí za 7 sekúnd? Je to tak. Preto hneď ako sa otvoria dvere do triedy a vojde profesor, na nás urobí prvý dojem jeho tvár. Je prísna? Hii, čaká nás písomka? Ide skúšať? Bude na nás kričať? A pritom to tak vôbec nemusí byť, proste sa len neusmieval. Ak sa však otvoria dvere a profesor vojde usmiaty s dobrou náladou, prenesie sa táto “pozitívna energia” aj na študentov.

Oceňujem preto tých profesorov, ktorí do triedy vojdu s radosťou plný elánu a chuti do učenia napriek tomu, že ich niečo v živote môže trápiť. A takých na našej škole máme.

Prvý dojem nie je všetko, kvalita sa často prejaví až neskôr. Za vzor si beriem práve tých profesorov, ktorí spravia hodinu takou aby som sa nemusel tri krát pozrieť na hodinky, kedy už bude koniec. Pripravenosť. Je to hneď vidieť, nakoľko sa profesor pohybuje v danej téme, ktorú sa nás snaží naučiť. Preto ma fascinuje, keď nás profesor zoberie na veľké dobrodružstvo, kde spoločne objavujeme a pátrame vo svete nepoznaných vecí. Vtedy sa to na nás odrazí a my z hodiny vyťažíme maximum. A takých profesorov na škole máme.

Inšpirovať. Aj to je niečo, čo žiaci vnímajú počas hodiny. Pokiaľ na nás profesor kričí, preukazuje, že on je dokonalý a my sme nič, rozhodne nás inšpirovať nebude. Mám rád takých profesorov, ktorí sú zapálení pre to, čo nám odovzdávajú. Toto ma inšpiruje. A to vôbec nemusí znamenať, že ma konkrétny predmet baví. Som veľmi vďačný za to, že na škole sú takí profesori, ktorí svojím učením dávajú príklad ako zodpovedne pristupovať ku veciam, ktoré sú pre nás dôležité.

Naša škola je plná zmien. Starí profesori odchádzajú na dôchodok, prichádzajú mladší. Som rád, že za sedem rokov som sa stretol s tými profesormi, ktorí ma obohatili, inšpirovali a ukázali, že aj keď sú veci na prvý pohľad ťažké, vždy sa dajú zvládnuť. Vyzdvihnúť pozitívne veci by malo byť oveľa dôležitejšie ako kritizovať to, čo nieje dobré. Objektívna kritika je však tiež veľmi dôležitá pri kráčaní vpred.

Ak chceme dosiahnuť to, aby prevládal pozitivizmus musíme paradoxne pripustiť tú kritiku, ktorá veci zlepší. 

Máme potenciál a teší ma, že to takto vidia aj profesori. Preto namiesto vyberania si kto je mojím vzorom, poviem radšej to, že všetci, ktorí sa snažia o zmenu k lepšiemu sú hodní byť vzorom pre ostatných.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s