It´s not your business

Je 17:12 aj nejaké drobné a ja preliezam nízky múrik so zeleným plotom.  Na to, že autobus mi ide o 3 minúty, idem ešte celkom pomaly. Bežím. Predo mnou sa mihne veľké vozidlo, v hlave blysne vidina nestihnutia a čísla 18:44. Pridám a nevšímam si zvedavé pohľady. Stíham to. Nastúpim a pomedzi závesy sa zahľadím z okna.

Sú tam srny. S ľahkosťou utekajú po roli. Nič nemajú, zároveň  sú (svojím spôsobom) také obyčajné, bezstarostné. A spokojné. Opäť sa začnem zamýšľať viac do hĺbky, tak trochu za účelom tohto článku a konečne to ku mne príde.

 

.súdim (sa)

V poslednej dobe sa dosť hovorí o sebaláske. Pre mňa je celkom logické, že seba súdim prísnejšie  ako iných ľudí. Veď seba poznám najlepšie. Vnímam každú svoju chybu, rovnako ako pokrok. U svojich priateľov často vidím len pokrok, jednu stránku ich osobnosti. Vlastne len to, čo sú mi ochotní ukázať- a to je v poriadku.

.súdim (ťa)

Posudzovanie, predsudky, ohováranie… súdim ťa. Rovnako ako samu seba, mám pocit, že mi prináleží zaradiť si ťa, zaškatuľkovať, či dosadiť do rebríčku.  V konečnom dôsledku ma to od teba oddiali, pretože súdenie mi naozaj nepatrí.

Stalo sa mi to vlastným. Prečo? Až doteraz som si neuvedomila že to „nie je môj biznis“. Nie je to moja starosť, ani zodpovednosť. Nemusím na to vynakladať novú a novú energiu, ani si s tým robiť starosti. A to je nesmierne oslobodzujúce.

 

.(ne)súdi

Verím, že On má právo nás všetkých súdiť. Rozhodol sa odpustiť, milovať, a (ak som to správne pochopila) uprednostniť milosrdenstvo pred spravodlivosťou. V tomto svetle vyplynie toto mnohokrát skloňované slovo ako pýcha. Ten, kto by mal, nesúdi, tak prečo sa ja snažím dostať do jeho pozície?

 

Vystupujem.  Hladná a vyčerpaná sa doslova teším k najbližšej  familiárnej budove, ktorá je asi päť minút chôdze. Zvoním, lebo som si kľúče nechala doma. Potom si spomeniem, že som sa zabudla ozvať, lebo pri sebe nemám ani telefón. Otvorí mi babka, ktorá vie o mne vie takmer všetko, aj o prešľapoch a pádoch.

Víta ma usmiata tvár a objatie.

Taktiež sa blažene usmejem.

Nesúdi(m).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s