Snívam o lepšej škole

Mám sen, že raz budeme všetci radšej chodiť do školy, ako z nej vychádzať. Povieš si, snívaj ďalej. Ale viete, ako volám sny, ktoré sú príliš veľké na to, aby sa stali skutočnosťou? Ja ich volám vízie. Dnes sa chcem podeliť s tým, s čím každý deň s vami kráčam do historickej budovy na Farskej devätnásť.      


.vzdelanosť  

Snívam o škole, kde budú študenti chodiť s presvedčením, že každý deň bol prínosný pre ich budúcnosť. Že každá vyučovacia hodina priniesla hlbšie pochopenie vecí, ktoré chcú v živote robiť a zdravú zvedavosť pre veci, ktoré sú (zatiaľ) na okraji ich záujmu. Chcem pracovať v škole, kde spláchneme memorovanie zbytočností, akokoľvek ľahko sa nám argumentuje všeobecným rozhľadom. Chcem učiť študentov, ktorí sa nebudú preťažení vecami, ktoré si, ak sa ich raz niekto opýta, vygúglia za 0,26 sekundy. Lebo ruku na srdce, opýta sa ich to niekto? Je čas sa zamyslieť nad tým, nakoľko relevantné sú tie fascikle informácii. Zaiste, poslaním gymnázia je poskytnúť všeobecné vzdelanie. Nestáva sa však príliš často, že jedinou hodnotou naučených vedomosti je pol bodu na písomke? A žiaci si nemôžu dovoliť ten luxus – prísť práve o ten pol bod, pre ktorý im rodičia vykričia, akí sú nemožní?

.viera  

Neznášam náboženskosť. Náboženskosť je viera, ktorá je zbavená Ducha Svätého. Je to ako vedieť o ohni prvé-posledné, mať plné poznanie exotermických reťazových reakcií, vedieť oheň nakresliť, vysvetliť, ovládať jeho históriu, možnosti využitia, a predsa nemať doma krb, ktorý zohreje a daruje svetlo. Tak veľmi ma mrzí, keď vidím, ako žiaci gúľajú očami, ak začneme hovoriť o Bohu. Takto má niekto reagovať na meno ich najlepšieho priateľa? Na najvernejšieho milenca ich duše? No nemá. Ak reaguje, je to iba preto, že Ho ešte (srdcom) nepozná a zároveň to, čo o ňom (rozumom) vie, mu bohate stačí. Povie si, kecy! Pýtam sa, načo je študentom vedieť vymenovať mená všetkých júdskych kráľov, keď ešte neprijali to, za čo Kristus položil život? Snívam o škole, v ktorej budú žiaci najprv zlomení Božou láskou a dobrotou. Pre ktorých to nebude nejaká mŕtva a suchá ideológia, ale žitá a denne zakúšaná pravda. Učím v katolíckom gymnáziu a nemôžem netúžiť po tom, aby žiaci opúšťali našu školu so živou vierou. Tú možno prehlbovať celý život.

.perspektíva  

Ak si učiteľ pri učení nedá pozor, môže sa stať, že rokmi sa začne brať príliš vážne. Získa presvedčenie, že práve jeho predmet je to, čo študenti skutočne potrebujú vedieť. A to, že ho on či ona ovláda lepšie ako ostatní je zároveň dostatočným dôvodom na to, aby sa vnútorne začal v skrytosti povyšovať. Od povyšovania už nie je ďaleko k ponižovaniu. Tobôž, ak sa nám do cesty pripletú komplexy, frustrácia a vyhorenie. Snívam o tom, že v školstve bude učiť ešte viac učiteľov, ktorí budú top odborníci vo svojom odbore a ktorí budú zároveň schopní preniesť túto vášeň na tých, ktorým je to dané. Pri tom všetkom však nezabudnú, že v škole sú oni pre žiakov a nie naopak. A že ich prvou a zďaleka najzodpovednejšou úlohou je milovať žiakov, prijímať ich, mať k nim úctu a podľa možností citlivo pracovať na ich všeobecnom rozvoji. Mám bázeň pred tým, koľko študentov je už počas štúdia odborníkmi v tej či inej oblasti. A ešte viac nad tým, čím sa stanú (alebo môžu stať) o niekoľko rokov.

.spoločenstvo

Katolícke gymnázium má v mnohých smeroch pridanú hodnotu. Sv. Pavol raz odvážne napísal, že už niet Žida ani Gréka, niet otroka ani slobodného, niet muža a ženy, lebo vy všetci ste jeden v Kristovi Ježišovi. Tieto slová boli napísané pred 1960 rokmi Galaťanom. Keby Pavol písal o 1960 rokov neskôr učiteľom, asi by napísal, že už nieto učiteľa, ani žiaka, lebo my všetci sme jeden v Kristovi Ježišovi. Znamená to, že všetci navzájom sme bratia a sestry. Dosaďte si do tejto schémy ktoréhokoľvek človeka v škole a malo by vám to sedieť. Nesedí, že? Snívam o tom, že kvalita vzťahov na katolíckej škole bude odrážať túto pravdu. Že vzťahy medzi učiteľmi navzájom a učiteľmi a žiakmi budú omnoho viac ako formálne. Akokoľvek čudne to znie, sme k tomu povolaní. A ono sa to nedá! Bez Božej milosti a Ducha Svätého sa neustále budeme vracať do vzťahov kontroly a nútenej podriadenosti. A pritom autorita je tak (nad)prirodzená vec, že sa nikdy nekoliduje s priateľstvom, otvorenosťou a láskou.

.nadpriemernosť

O tomto študentom hovorím možno až pričasto: chcem, aby z každého z vás bol odborník. Je mi úplne jedno, či budeš pracovať v knižnici, v cestovnej kancelárií, na univerzite, v politike, či nebodaj v CBA. Kresťanstvom sa historicky ťahá imidž priemernosti. Kresťan vraj musí vedieť zapadnúť. Šedé myšky, druhé líca. A keď Kristus hovoril, že máme byť ako sviece na svietniku, nechal sa vari príliš uniesť? Jaj, len aby v tom nebola pýcha… Iste, dá sa zblúdiť, ale zakopať svoj talent ako preventívne opatrenie je dosť trúfalé. Ide o to, robiť veci dobre! Svedomito, zodpovedne, s vášňou, naplno… A dostať sa na vrchol nie preto, aby som si dokazoval svoju hodnotu (ak sa nechám milovať Bohom, je naozaj smiešne čičíkať sa takou malichernosťou), ale preto, aby som mohol ja byť tým človekom, ktorý využíva vplyv na šírenie hodnôt. Buď budeme ochotní prijať zodpovednosť za tento svet, alebo si môžeme ďalej robiť prednášky, sympóziá a konferencie o tom, aký zlý a skazený je tento svet a ako sa ešte viac musíme izolovať v podzemí svojej „cirkvi“.

Aby som veci uviedol na správnu mieru. Nepíšem tieto riadky preto, že sa cítim kompetentný. Ako učiteľ robím mnoho chýb. Spýtajte sa mojich študentov. Denne zlyhávam a neustále sa učím. Často sa hanbím za veci, ktoré na hodine poviem, alebo nemám silu povedať. Ale nechcem si vziať odvahu snívať. Lebo škola bez vízie je škola bez budúcnosti. A škola bez budúcnosti sa neustále snaží konzervovať minulosť. A toto si ako kresťania nemôžeme dovoliť.

Tak čo? O akej škole snívate vy?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s