Nezáleží nám na tebe

Som rozčúlený! Neviem to v sebe držať a tak to musím dať “na papier”. A ktovie? Možno niektorým z vás to pomôže nepokaziť si život.

O čo ide? Z každej strany sa na nás tlačí slovo ÚSPECH. A veľmi úzko ho sprevádza slovo KARIÉRA. Sú tieto dve veci zlé? Hm, takto dogmaticky polarizovať uvedené slová by som sa teda neodvážil. Pretože aj úspech aj kariéra môžu byť veľmi dobré veci. Prečo ma teda rozčuľujú?

V poslednej dobe som počul o viacerých prípadoch manželských párov, ktoré nedokážu otehotnieť. Táto situácia sama osebe môže byť spôsobená viacerými faktormi, ktoré sa necítim byť oprávnený rozoberať. Je veľa manželských párov, ktoré tým trpia bez svojho pričinenia. Obdivujem tých, ktorí dokážu napriek tejto neľahkej situácii rozdávať radosť vôkol seba. O týchto ľuďoch teraz písať nebudem.

engagement-1718244_1920

Čo ma teda rozčuľuje? Je to fakt, že je stále viac takých párov, u ktorých neschopnosť počať dieťa je spôsobená práve uprednostnením tých vyššie spomínaných slovíčok. Priatelia, Boh od nikoho z nás nechce, aby sme boli šedé myšky a čakali, že nám bude manna padať z neba. Každý z nás má na sebe makať a tým sa snažiť byť prospešný aj pre našu spoločnosť, lebo do nej patríme. Čo sa nám ale snaží svet nahovoriť je, že naša kariéra a náš úspech sú tie prvoradé veci v našom živote.

Aj do našej krajiny prichádza stále viac zahraničných firiem z krajín, kde je už normálne, že ľudia si zakladajú rodiny niekedy okolo 40ky. Ale biológia nepustí. Čo teda robia tieto firmy? Predstav si, že si mladá absolventka akejkoľvek vysokej školy. Máš 24 rokov a život pred sebou. Nie je nič nezvyčajné, že sa nezamestnáš v odbore, ktorý si študovala. A tak sa stávaš skvelou korisťou nejakej veľkej zahraničnej spoločnosti zvučného mena. Najprv ťa trošku potrápia, aby ti neskôr dali najavo aká si zdatná, že dokážeš zvládať svoju prácu. Samozrejme nezabúdajú na slová ako flexibilita, tímová spolupráca, časový menežment, kariérny rast a podobne. Uplynie nejaká doba a ty sa cítiš úplne vyšťavená. Oni ti ale povedia, že si výnimočná pracovníčka, že málokto dokáže svoju robotu urobiť tak ako ty a tým ti zdvihnú ego a snažia sa ti natĺcť do hlavy, že si pre ich firmu obrovským prínosom. Dokonca ti dajú aj nejaké bonusy. Pridajú ti pár eur na plate, alebo vytuningujú služobný paušál na telefóne. A čo je najlepšie, ponúknu ti ako bonus aj rozhovor s firemným psychológom, ktorý ti má pomôcť zvládať prepojenosť tvojho pracovného a súkromného života a uchlácholiť tvoje tikajúce biologické hodiny. V skutočnosti sa ti však snaží vtlačiť do hlavy, že ešte je čas, že toto je tvoja životná šanca a tú predsa nemôžeš zahodiť, lebo by si si to celý život mohla vyčítať (toto sa volá brainwashing). Ty mu uveríš a v strachu o svoju finančnú budúcnosť makáš v práci ešte viac. Hneď na to ťa urobia tímlíderkou, aby ti dali najavo aká si nenahraditeľná. Ideš, pracuješ, makáš, drieš…

A zrazu máš 35, možno 40 rokov. Padáš. Už nevládzeš. Si totálne vyžmýkaná ako handra pred hodením na dlážku. Myslíš, že ti firma zaplatí rekondičný pobyt vo Vysokých Tatrách alebo nejakých kúpeľoch? Si na omyle. Pošlú ťa k vode. Si pre nich už stará. Už nezvládneš toľko, koľko si zvládala pred 7 či 10 rokmi a to si predsa tak prosperujúca firma nemôže dovoliť. A navyše… Na brány firmy klopú čerství absolventi, ktorým nestačí evidencia na úrade práce. Tebe sa otočia chrbtom a na nich nahodia ten istý úsmev, ktorý si ty videla na ich tvárach pred 10 rokmi.

woman-1733891_1920

A čo ty? Vysadíš antikoncepciu, lebo si uvedomíš, že už je snáď čas s manželom “popracovať” na bábätku. Ono by ti predsa mohlo dať novú šťavu do života. Prvý mesiac. Nič. Druhý mesiac. Nič. Pol roka. Nič. Po roku neschopnosti otehotnieť vyhľadáš lekársku pomoc. Opäť skúšate. Nič. A tak teda vyskúšaš všetko možné aj nemožné. Vyhodíš kopec peňazí za homeopatiu, hormonálnu jógu, ľudového liečiteľa ako “odborníka na neplodnosť”, či iné “zaručene fungujúce” recepty na šťastie. (pozn. autora: O škodlivosti a morálnej neprípustnosti všetkých praktík spomínaných v tomto odstavci, samozrejme okrem prirodzenej medicíny, nepíšem, lebo ich máte veľmi jasne a krásne vysvetlené na hodinách Kresťanskej etiky.)

A mohli by sme pokračovať a tých scenárov i záverov by mohlo byť niekoľko. Ale zastavím sa. Aj keď to tak mohlo vyznieť, mojím cieľom nebolo vystrašiť vás. Ani nechcem povedať, že takto končí každý druhý manželský pár. Je ale pravdou, že tých prípadov je stále viac.

Milí moji, nenechajte sa oklamať vidinou úspechu a kariéry. Boh chce od vás, aby ste boli verní svojmu povolaniu. To v prípade manželstva znamená aj rodičovstvo. Kdesi som počul myšlienku, že deti by mali zažiť aspoň kúsok mladosti svojich rodičov. Bude na tom niečo pravdy. Nenechajte si to zobrať vašou kariérou. Buďte úspešní, makajte na sebe, posúvajte sa vyššie. Ak na to máte dary, kľudne zaujmite aj vedúce pozície. Buďte osožní v spoločnosti. Toto vám nikto nechce zobrať. Ale nezabúdajte na priority. To, ako si ich nastavíte, bude mať vplyv na celý váš život. Fandím vám 🙂

family-1839662_1920

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s