Matka

V decembri 2015 sa na titulnej strane časopisu National Geographic objavila tvár matky,  ktorá napriek mladému veku odzrkadľovala pútavý životný príbeh pretkaný obrovským utrpením, tichou odovzdanosťou a nadľudskou silou.

Tvár chudobného dievčaťa, ktorému jediná nečakaná návšteva zmenila život od základov a  budúcnosť sa následne vyvinula celkom odlišne od jej predstáv.

Tvár toľkokrát zaprášená a spotená z hrboľatých ciest, ktorú  okrem závoja, symbolu vydatej ženy, lemuje len zopár uvoľnených prameňov, s ktorými sa pohráva prašný vietor.

Tvár poznačená neplánovaným tehotenstvom v zložitej spoločenskej a politickej situácii, následnou emigráciou a stratou milovaného manžela.

Tvár a líca zmáčané striedavo slzami bolesti z dvojnásobnej straty synčeka a slzami radosti pri jeho opätovnom návrate.

Napriek všetkému pokojná tvár bez vrások a horkosti zo všetkých krívd.

Na decembrovom vydaní National Geographic je tvár Márie, dcéry Joachima a Anny z Nazareta.

Ako hlása titulná strana, nepochybne najmocnejšia žena sveta. Rozporuplná a neustále inšpiratívna. Žena činu a pokorného mlčania. Neustále urážaná a uctievaná. Tá, ktorej nevedia prísť na meno mnohí kresťania pre jej neprijateľnú dokonalosť a ktorú si uctievajú moslimovia ako jedinú ženu, ktorej je v Koráne venovaná celá kapitola. Cieľ státisícov pútnikov. Múza umelcov a dobrý marketingový ťah. Bledunké, trocha precitlivené krehké žieňa zo svätých obrázkov.

Mária je však oveľa viac. Je skutočne dobrou mamou. Prežila všetku ľudskú nenávisť a nezatrpkla. Zniesla všetku ťažobu a nenechala sa ňou pritlačiť k zemi. V hrudi jej zostalo biť prebodnuté a mäkké srdce pripravené vypočuť a prichýliť.

Je máj a nielen na našom gymnáziu vnímam, že ruže(nce) a fatimské témy kvitnú. Niekedy je nám, nedokonalým, pojem „svätá Mária“ veľmi vzdialený. „Svätá“ však neznamená nič iné ako dobrá. Skúsme to s ňou. Možno jedným Zdravasom. Jeden taký Zdravas zmenil život aj jej.

P.S.: Prečítajte si blog Nezáleží nám na tebe. A možno Vám tento len potvrdí, že materstvo je veľkým úspechom. A že Matka je naozaj úspešnou ženou. Nebojme sa byť úspešní/é v bytí pre druhých.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s