Z hľadiska vedy

Okrem zážitkov, množstva fotiek a (ne)zlepšených anglických skillov som si zo Spojeného kráľovstva odniesla jeden zaujímavý poznatok.

V našom tele je toľko prázdneho miesta, ktoré nevypĺňa nič len vzduch alebo vákuum respektíve prázdnota, že keby všetky tieto prázdne miesta odstránime naše telo by sa vošlo do kocky, kde by každá strana merala 0,002 centimetra.

Náš lektor Andrew po tomto zastavil video, pozrel sa na nás a povedal: “To je zaujímavé. Vidíte, z hľadiska vedy, nie sme nič viac ako toto,” pristúpil k tabuli a urobil fixkou malú červenú bodku. Potom z nej polovicu zotrel, bola taká malá, že som ju sotva zo svojho miesta videla. “Nič viac. Zrnko piesku. Celá naša ľudská existencia nie je nič. Samozrejme, niektorí tvrdia, že sú to naše myšlienky, čo nás robia ľuďmi.” Otočil sa k nám a položil otázku, či sme o tom vedeli. Zdvihla sa jedna ruka. Ryšavý chalan z Brna: “Existuje tiež teória, ktorá hovorí, že po odstránení všetkého toho miesta, by sa z nás stala čierna diera.”

Myšlienka, že nie som ani len zrnko piesku sa mi vôbec nepáčila. Možno to bolo ľudskou pýchou, viete, nemôžem byť len to. Nemôžem byť nič. Myšlienky sú to jediné, čo ma robí mnou? To jediné, čo zo mňa robí aspoň niečo viac ako smietku?

Potom sa mi v kútiku mysle vynorilo iné slovo. DušaDuch. A keby len tak nejaká, ale nesmrteľná duša. Možno by som skutočne mohla byť len to malé nič, keby nám Boh na počiatku nevdýchol dušu. A to je presne to, to niečo viac.

A navyše duch je ako nekonečná priepasť v našom vnútri, to pôvodné. Miesto, kde nájdete Boha, ak nahliadnete do tejto hlbiny. Stačí sa pozrieť do priepasti.

Takže aj keby moje telo, z hľadiska vedy, bolo len miniatúrna kocka naplnená atómami, som omnoho viac ako len to. Som viac ako len čierna diera.

Mám v sebe nekonečnú priepasť, miesto pre Boha.

Všetka priama reč použitá v článku je parafrázovaná a voľne preložená z angličtiny :).

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s