Čo vlastne hľadám v knihách?

Môžem sa ťa niečo spýtať? Čo vlastne v tých knihách hľadáš?

Na túto otázku som odpovedala veľmi jednoducho: Netuším.

A vtedy som skutočne nemala ani páru. Pre všetko, čo ešte neviem? Lebo to mám rada? Pretože “literatúra je najpríjemnejší spôsob ako ignorovať realitu“?

Prečo teda čítam?

.pre prehľad

Nie len knihy, ale aj noviny, články, blogy čokoľvek. Slovná zásoba sa zväčšuje, obzory rozširujú, úsudok formuje a fantázia pracuje na plné obrátky.

.pre odpovede

Uznávam, že možno vždy nehľadám na správnom mieste, ale keďže väčšinou nemám ujasnenú ani len otázku nie je ľahké vybrať si správne. Občas som milo prekvapená, inokedy sa chytám za hlavu nad tým akú hlúposť to zase držím v rukách. Jediná kniha, ktorú otváram bez strachu zo sklamania je Biblia, ale o tom tento článok nie je 🙂 .

.pre myšlienky

Také, s ktorými sa stotožňujem alebo aj nie, no ponúkajú nový pohľad na danú vec. Občas sú to len všetky moje neurčité pocity a domienky zhrnuté do jedinej vety a práve vtedy obdivujem prácu so slovami ako takými.

.pre názor

Mám obvzlášť rada – aj keď to asi nie je ten správny výraz – tie diela, čo ma prinútia dvakrát sa zamyslieť nad každou vetou, ktorú prečítam (O. Wilde, Portrét Doriana Graya). Nútia ma vyselektovať to, čo sa mi páči od toho, čo považujem za hlúposti, premýšľať nad paradoxami a ujasniť si, čo je v rozpore s mojím presvedčením a čo už nie. Sú to knihy, ktoré jednoducho neprečítam za dva dni.

.pre inšpiráciu

Vždy som chcela napísať knihu, a tak sa neustále nad nejakou skláňam. Hľadám inšpiráciu, námety, túlam sa po iných svetoch a zaznamenávam veci, ktorým sa chcem určite vyhnúť.

Dalo by sa teda povedať, že som asi len príliš zvedavá aby som nečítala.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s